מהי מערכת MES? אם כן. אלו הן ראשי התיבות בעברית של הטכנולוגיה "מערכת שליטה בייצור" (Manufacturing Execution System) שזוהי בעצם מערכת לשליטה ובקרה על רצפת ייצור. אם ללכת קצת אחורה אז לפני לא הרבה מאד זמן, מפעלים רבים ניהלו את כל שלבי הייצור, אחסון, שילוח ומסירה, ענייני הרכש, כוח אדם, בקרות האיכות וכדומה באופן ידני.

מערכת MES


כל שלב בשרשרת הייצור נוהל באופן ידני והועלה לתוכנות המחשב השונות, חלקן יעודייות וחלקן תוכנות "החלונות" השונות וזהו.

מנהלי המחלקות השונות ומנהל המפעל היו מקבלים מידי פעם דוחות שונים על פעילות המפעל. ככל שהטכנולוגיה התקדמה והצורך בייצור מוצרים מתקדמים הרבה יותר, ותהליכי הייצור של המפעלים השונים נדרשו להיות יותר יעילים. לדוגמה - מפעל שייצר מוצר הבנוי מ10 חלקים, היום נדרש לייצר מוצר דומה אך מתקדם הרבה יותר המורכב מ1,000 חלקים. באופן מוחלט, לא ניתן היה להמשיך ולהפעיל את מחקלות המפעל השונות באופן ידני. 

לצורך כך, הוקמו  פותחו פתרונות מחשוב ושליטה אינטגרליות על כלל מערכות הייצור של המפעלים וכמובן התבססו על תוכנות מדף מתקדמות גם כן. מערכת MES  היא דוגמא לכך. כל מה שקורה על רצפת הייצור, נשלח ע"י חיישנים ומשקלים ועוד רכיבים לתוכנת MES וזו , מעבדת את כל הנתונים, מייצרת דוחות ומדווחת למערכת ה ERP הארגונית.

ניתן לומר באופן מוחלט שמפעלים בינוניים שלא יטמיעו מערכות כמו מערכת MES במפעליהן לא יוכלו לשרוד לאורך זמן. אלא אם כן ייבחרו בייצור מוצרי לאו טק עם שולי רווח מזעריים. 

תוכנה או מרכיב נוסף בשרשרת הייצור ועד מסירת המוצרים הוא תוכנת ה RFID שהיא בעצם עוד פעם תרגום של המילים (Radio Frequency IDentification), טכנולוגיה הכוללת מערכת בעזרת רכיבים המשדרים ברדיו בתדרים נמוכים המורכבים על המוצרים השונים כך שניתן לעקוב אחריהם מהמחסן ועד לבית הלקוח.

תוכנת RFID של גילסר טכנולוגיות היא עוד אחת משלל הפתרונות שהחברה מציעה. הכנסו למאה ה 21. התקשרו לגילסר טכנולגיות עוד היום ותגלו עולם ומלואו. על תשאירו את מפעל חייכם מאחור. 
 
 


כתובתנו:
רח' יוזמה 3, בנין כרמלים פארק תעשיה כרמלים,
טירת הכרמל
 
כתובת למשלוח דואר:
ת.ד. 2081, טירת כרמל, 3912002

טל': 074-710-7414

אימייל: info@gilsar.com

פתרונות מיחשוב לוגיסטי וייצורי